1900’lerin sonlarına kadar bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez konu başlıklarından biri olan robotlar; artık hayatımızın birçok alanında farklı formlarda karşımıza çıkıyor. Robot kelimesinin kökeni, Slavca emek ve angarya anlamına gelen robota kelimesidir. Günümüzde çok geniş bir yelpazeyi temsil eden robotlar, insansı formlardakilerin yanı sıra ekonomik ve sosyal hayatımızda kimi zaman göstere göstere kimi zamanda arka planda varlıklarını sürdürüyorlar.

Artık bir sektör haline de dönüşen robotik bilimi ise robotların tasarımı, üretimi ve kullanımı ile ilgilenen çok disiplinli bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Sanayide makinelerden evrimleştirilen endüstriyel robotlar çok uzun süredir kullanılırken yer aldıkları sektörlerin sayısı da gün be gün artıyor.

Günümüzde, ağır sanayi başta olmak üzere sanayinin birçok farklı alanında; otomotiv, lojistik, sağlık,  havacılık, güvenlik gibi sektörlerde çeşitli hizmetler ve amaçlarla robotlara rastlamak mümkün.

Her geçen gün yükselen bir bilim dalı ve sektör olan robotik alanında yatırımlarda 2000’li yıllarla birlikte zirve yapmış durumda. Şirketlerin ve girişimlerin kapsamlı bir şekilde analiz edildiği referans kaynaklardan biri olan Crunchbase verilerine göre; robotik alanında yatırımcıların en çok ilgisini çeken ilk 50 şirketin kuruldukları tarihten bu yana aldıkları toplam yatırım tutarı 46,2 milyar dolar civarında (46.156.323.694 $). Bu tutar Robotik Sektörü Top-50 şirketlerinin her birinin yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık yatırım aldığı anlamına geliyor.

Robotik sektöründeki yatırımlarda ABD ve Çin ağırlığı

Robotik alanında yatırımcıların ilgi odağı konumundaki ilk 50 şirketin kurulu oldukları coğrafyalara bakıldığında ise ABD ve Çin’in ağırlığı dikkat çekiyor. Ekonomik anlamda dünyanın iki süper gücü rolünü paylaşan ABD ve Çin, robotik sektöründe en çok yatırım alan 50 şirketin 40’üne ev sahipliği yapıyor. Robotik Top-50 listemizde 30 ABD şirketi; 14 Çin şirketi yer alırken Almanya’dan 2 şirket bulunuyor. Diğer 4 şirketin merkezleri ise Fransa, İngiltere, Japonya ve Kanada’da.

E-Book’u ücretsiz indirmek için formu doldurun

Teşekkürler, ebook'a yönlediriliyorsunuz.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.