Bir araştırma ve dağıtım şirketi olarak açılan, Elon Musk’ın da kurucuları arasında olduğu OpenAI, yapay zeka aracılığıyla bütün insanlara fayda sağlama vizyonu ile çalışıyor.  Şirketin bu kapsamda çıkardığı Chat Botu ChatGPT bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz yapay zeka örneklerini aratmayacak becerileri ile oldukça şaşırtıcı. OpenAI yazılı komutları görselleştiren Dall-E projesinin de sahibi.

Diyalog şeklinde iletişim kuran ChatGPT sistemi takip eden soruları yanıtlıyor, hataları kabul ediyor, yanlış verilen bilgileri düzeltiyor, uygunsuz istekleri reddediyor ve bilgi sistemindeki talimatı ayrıntılı bir şekilde ifade ediyor. Bütün dillerle üst seviyede optimizasyon sağlamış, Türkçe sonuçlarda da üstün bir başarı sergilediği görünüyor.

Program, dil modeli teknolojisi sayesinde insan dilini anlamayı, anlamlandırmayı ve karşılığında buna yönelik cevaplar verebilmeyi öğreniyor. Sistem henüz test aşamasında, bu nedenle yapılan tüm konuşmalar sistemin gelişmesini ve öğrenmesini sağlıyor. OpenAI programın kullanımı öncesinde sistemin yanlış veya hatalı yönlendirmelere sebep olabilecek bilgiler üretebileceği, önyargılı ifadeler kullanabileceği uyarısında bulunuyor. Yani önerilerine %100 inanmamak önemli.

ChatGPT temel çalışma sisteminde;

  • Soru-cevap mantığı işler,
  • Çeşitli metinler yazabilir; akademik metinler, senaryo, şiir gibi,
  • Hataları tespit eder ve düzeltir; örneğin bir kod bloğundaki hataları tespit eder ve ayıklar,
  • Matematik denklemleri çözebilir,
  • Uzun bir metnin özetini çıkartabilir,
  • Çeviri yapar,
  • Önerilerde bulunur,
  • Herhangi bir soruya cevap verebilir, eğer gizli ya da özel bilgiler isteniyorsa bunun yanlış olduğunu belirtebilir,

 

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Bu sınırsız evreni deneyimlemek isterseniz https://chat.openai.com/ web sitesinden ücretsiz üyelik açabilirsiniz. Bir OpenAI hesabınız varsa direkt giriş yapabilirsiniz, hesabınız bulunmuyorsa yeni hesap açarak ilerleyebilirsiniz. Çok basit şekilde üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra açılan sohbet ekranında sorularınızı sormaya başlayabilirsiniz.

 

CharGPT ile Neler Yapabilirsiniz?

Örneğin;

Kan değerlerinizle ilgili bilgi verip yorumlamasını isteyebilirsiniz,

 

 

Hata aldığınız bir yazılım kodunuzu gönderdiğinizde anlamak için detaylı sorular sorar ve hata kaynağını size bildirebilir. Bir kodun nasıl yazıldığını, algoritma kurmayı detaylı bir şekilde açıklayarak size verir.

 

Yani teknolojiler hakkında özet bilgiler alabilir, bunlarla ilgili aklınıza takılanları, karşınızda bir uzman varmış gibi konuşabilirsiniz,

 

İstediğiniz bir bilgiden sonra ilişiğini veya örneklerini başka bir soruyla devam edebilirsiniz. Şiirsel cevap isterseniz bilgiyi şiir yapıp size verir.

 

Size öneriler verebilir, işinizle ya da günlük hayatınızla ilgili sorular sorabilirsiniz,

 

İşiniz hakkında araştırma özetleri alabilir, soru listeleri çıkartabilirsiniz. Dilediğiniz konu ve kelimelerle şarkı sözleri ve şiirler yazdırabilir, aynı zamanda akademik metinler oluşturabilirsiniz. Belirli bir konu hakkında Twitter flood’u hazırlatabilir, yeni gelişmeler hakkında özet bilgiler alabilirsiniz. Google’da arattığınız her türlü bilgiyi, ChatGPT’ye sorabilir ve cevap alabilirsiniz.

Ayrıca şirketin en çok ses getiren diğer ürünü DALL·E 2 programını mutlaka incelemelisiniz. Bu yapay zeka uygulaması, verdiğiniz anahtar kelimeleri görsel bir sanat eserine (dijital art) çevirebiliyor. Belirli bir resmin çevresini orijinaline uygun büyütebilir, tuvalin dışına çıkartabilir. Verdiğiniz görüntüden esinlenerek farklı varyasyonlarda size çeşitlendirebilir.

 

Google’dan sonra; sorularımıza cevap olabilecek, insani bir şekilde davranan, öğrenen ve etkileşim kuran bu sistemin test aşaması dahi hepimizi şaşkına çevirebiliyor. Yapay zekanın geleceğine dair bize ufak ipuçları veriyor. Hem OpenAI’nin gelecek projelerini hem de yapay zekaya dair yeni programları heyecanla bekliyoruz.

 

 

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.