Elon Musk geçtiğimiz hafta çalışanlarına ofise dönüşle ilgili bir mail attı ve ofise dönüşü zorunlu tuttu.

Elon Musk birçok açıdan Steve Jobs ile karşılaştırılıyor. Dünyadaki gelişimi göz önüne alırsak heyecan uyandırma ve devrim yaratma açısından haklı bulabiliriz. Ancak dönem itibariyle Elon Musk’ın birçok dezavantajı var. Burda çalışan konusuna değineceğiz.

Steve Jobs Apple’ı inşa ederken;

  • Dünya bu kadar mobilize değildi ve dünyada itibar yaratmak açısından çalışılacak ya da kurulabilecek şirket alanı çok azdı.
  • Apple döneminin en büyük değişim yaratan markasıydı ve onun içinde bulunmak gözardı edilemez bir gurur ve duyguydu.
  • Bu kadar mobilize olmayan bir dünyada insanlar yaşamlarını zaten ofislerde kuruyor ve onlar için daha fazla çalışmak sorun değildi.

Elon Musk’ın içinde bulunduğu bu döneme bakacak olursak;

  • Dünyanın dönüşümüne hizmet edecek çok fazla alanlar, teknolojinin getirdiği avantajlar artık her alanda köklü değişim ve dönüşüm imkanı tanıyor. Bu nedenle iyi bir çalışan için kendi şirketini kurmak ya da itibarlı başka bir şirket-sektör bulmak çok da zor değil. Özetle o dönem Apple’da çalışmanın verdiği haz ile bu dönemde Tesla’da çalışmanın verdiği haz arasında uçurumlar var.
  • Steve Jobs döneminde itibarın karşılığı büyük ölçüde çalışılan şirket ve ünvanken, günümüzde artık herkes kendi itibarını inşa edebiliyor. Bu da iyi çalışanların şirket bağımlılıklarını azaltıyor.
  • Stece Jobs’un bize en büyük mirası olan mobilize dünyada iyi çalışanlar artık kendi yaratıcılıklarını artıran bir dünyada çalışmayı tercih ediyorlar. Eskiden mecburi şekilde ofise kurulan yaşamlar yerine artık çalışmanın ofisle bir bağlantısı birçok sektör için kalmadı. Bu da iyi çalışanların yakalanması için hem iyi bir fırsat, hem de Elon Musk gibi ofis zorunluluğu tutan şirketler için dezavantaj

Özetle Elon Musk’ın bu kararını iyi çalışanları şirkette tutma açısından negatif olarak değerlendirebiliriz. Önümüzdeki dönemde dünyadaki çalışma yapılarının ofisten tamamen uzaklaşacağını öngörmek zor değil, üstelik yine Elon Musk’ın bu hafta belirttiği bir diğer görüşü mutlak hakim olabilir= “Toplam çalışan sayımız artacak ancak maaşlı çalışan sayımız büyük ölçüde sabit kalacak. Elon Musk”

Önümüzdeki dönemde şirketler iyi çalışanları şirketlerine almak yerine çok sayıda iyi isimden hizmetler alacak, belki de orta-uzak gelecekte belirli sektörlerde çalışan kavramı ortadan kalkacak. Zamanın neler getireceğini göreceğiz, ancak önümüzdeki dönemde şirketlerde robotlaşma, yapay zeka ve otonom sistemler daha fazla yer kaplarken, insan noktası ise tamamen iyi çalışanlar ve onları bağlı tutma üzerine inşa olacak.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.