Gelişen teknolojinin 2000’ler sonrasında gündeme getirdiği konu başlıklarının başında yapay zeka geliyor. Küresel literatürde AI (Artificial Intelligence) olarak bilinen yapay zeka kavramını görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden sistemler veya makineler olarak özetleyebiliriz. Topladığı bilgilerle kendisini kademeli bir şekilde geliştirme yeteneğine de sahip olan yapay zeka, günümüzde robotik sektörü başta olmak üzere akıllı asistanlar, öneri platformları gibi birçok farklı alanın gelişiminde büyük pay sahibidir.

Önemi gibi kurulan şirketlerin ve bu şirketlerin aldığı yatırımlarında her geçen yıl katlanarak arttığı yapay zeka alanında araştırma ve geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Kendi devlerini yaratmasının yanı sıra Google, Facebook, Tesla gibi teknoloji devlerinin yapay zeka alanında kritik faaliyetleri bulunuyor. Geleceğimizi şekillendirmesi açısından önemi tartrışılmaz olan yapay zeka alanında çeşitli alanlarda faaliyet gösteren en çok yatırım alan 50 şirketi sizler için derledik.

50 şirket toplamda 77 milyar dolarlık yatırım aldı

Girişimcilik ve yatırımlar alanında dünyanın referans platformlarından biri olan Crunchbase’in verilerine göre, yapay zeka faaliyetleri yürüten ve kurulduklarından bu yana en çok yatırım alan Top-50 şirketin aldığı toplam yatırım tutarı yaklaşık 77 milyar dolar. Bu şirketler arasında Top 50’nin aldığı toplam yatırımın neredeyse 5’te 1’ini tek başına alan Cruise, 15 milyar doları aşan yatırımla dikkat çekiyor. Yapay zeka sektöründe en çok yatırım alan 50 şirketin 26 tanesi ise 1 milyar doların üzerinde yatırım almış.

Yapay zeka alanındaki yatırımcıların gözdesi olan bu 50 şirketin 30 tanesi ABD’de kuruldu. ABD’nin ardından dünyanın yeni süper gücü Çin, 13 şirketle ikinci sırada bulunuyor. ABD ve Çin’in domine ettiği Yapay Zeka Top 50 lisetmizde, İngiltere 2 şirketle temsil ediliyor. Fransa, Hindistan, Hong Kong, Abu Dhabi, Singapur’da ise 1’er şirket bulunuyor.

42 şirket şirket 2010 ve sonrasında kuruldu

2000’ler sonrasında daha çok gündeme gelmeye başlayan yapay zeka alanındaki Top-50 şirketin 42 tanesinin 2010 yılı ve sonrasında kurulmuş olması da bu alanın büyüme potansiyelini gözler önüne seriyor. Top-50’de 2000 öncesinde kurulan sadece 2 şirket bulunuyor. Momentive (Eski adıyla Survey Monkey) ve Genesys, kuruluş tarihleri 2000 öncesi olmasına karşın yapay zeka faaliyetlerine ilerletyen yıllarda ağırlık vermeye başlamasıyla dikkat çekiyor.

 

E-Book’u ücretsiz indirmek için formu doldurun

Teşekkürler, ebook'a yönlediriliyorsunuz.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.