2009’ın hemen başlarında Bitcoin’in piyasaya sürülmesi ve 2013 yılında 1.000 doları geçmesiyle dikkatleri üzerinde toplayan blockchain ekosistemi ve kripto varlıklar, son yıllara adeta damgasını vurdu.

Blockchain teknolojisi, Bitcoin ve onu takip eden birçok kriptopara birimlerinde yaşanan hızlı fiyat yükselişlerinin sağladığı kazançların çok daha fazlasını ifade ediyor. Blockchain teknolojilerinin, insanlığın geleceğine şekil verebilecek tam anlamıyla devrim niteliğinde bir teknoloji olduğunun farkına varanların sayısı ise kripto varlıkların değerinden daha hızlı artıyor. Son yıllarda blockchain ekosisteminin farklı alanlarına odaklanan sayısız girişimin kurulması ve bunların birçoğunun başarıya ulaşması da bu tespitimizin en büyük ispat niteliği taşıyor.

Blockchain teknolojilerinin en önemli meyvesi gibi görünen kriptopara birimlerinin finansal değer yaratmasının, alternatif bir para birimi (takas aracı) veya yatırım aracı olmasının çok daha ötesinde farklı alanlarda insanlık tarihi için önemli kazanımlar sağladığı da ortada. Örneğin NFT’ler ile sanatın, müziğin yeniden yorumlanması, blockchain tabanında işlem yapılabilen yeni alanların gelişmesi, madencilik, merkeziyetsizlik kavramının finansal alanda daha fazla gündeme gelmesi blockchain ekosisteminin getirdiği yeniliklerden sadece birkaçı…

İlk 20 yılında 11 binden fazla blockchain girişimi kuruldu

Tüm dünyada blockchain alanına odaklanan yatırımlarının geldiği noktayı anlayabilmek için ise kurulan girişim sayısına bakmak yeterli. Dünya çapında girişimleri analiz eden Crunchbase’in verilerine göre, Blockhchain yatırımlarına odaklanan 11 binden fazla girişim bulunuyor. 2022 Temmuz itibariyle tam rakam verecek olursak 11 bin 400 adet.

Bu girişimlerden en çok yatırım alan ve dikkatleri üzerinde toplayan ilk 50 girişimin röntgenini çektiğimizde ise oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. İlk 50 girişimin 10 tanesi henüz ilk yıllarında 1 milyar doların üzerinde yatırım toplamayı başarırken bu şirketlerin 29’unun ABD’de olması dikkat çekiyor. ABD dışında dünyanın finans merkezlerinden biri ola Londra’da kurulmuş 4 girişim bulunuyor. İlk 50 blockchain girişimi arasında Avustralya, Kanada, Vietnam ve Kayman Adaları 2’şer şirketle temsil ediliyor.

Blockchain yatırımları son 10 yılda hız kazandı

Bu 50 şirketin kuruluş tarihleri de blockchain ekosisteminin son yıllarda kazandığı ivmeyi destekler nitelikte. Blockchain Top 50 listesindeki şirketlerin 49’u 2010 yılı ve sonrasında kurulurken sadece Çinli teknoloji şirketi olan Xunlei, 2003 yılında kurulmuş olsa da blockchain yatırımlarına 2010’lu yıllarda başlamıştır. Şirketlerin 31 tanesinin 2015 yılından sonra kurulması sektörün ne kadar genç ve potansiyel barındıran bir sektöre dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

E-Book’u ücretsiz indirmek için formu doldurun

Teşekkürler, ebook'a yönlediriliyorsunuz.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.