Pershing Square Capital Management şirketinin kurucusu ve CEO’sudur.

Ackman, kendisini büyük potansiyele sahip ancak finansal sorunları olan büyük şirketleri arayan, hisse senedi fiyatını yükseltecek şekilde çözen ve bu hisselerden değer kazanımı elde eden “aktivist bir yatırımcı” olarak tanımlıyor.

Aralık 2012’de, Herbalife’ı bir piramit şemasına sahip olmak ve teşvik etmekle suçlayan , ek olarak diyet takviyesi açısından vaat ettiklerini sağlamayan ürünler sunmakla, ortaklarını dolandırmakla ve tüketicilerini hayal kırıklığına uğratmakla suçlayan bir raporu kamuoyuna açıkladı .

Rapor hisse senedi fiyatının düşmesine neden oldu, ancak Ackman’ın diyet takviyesi şirketi lehine bahse giren eski tanıdığı ve rakibi Carl Icahn’ın araya girmesi şirketin hisselerinin yeniden değer kazanmasına neden oldu.

Ek şirkete karşı tüm bir kampanya için yaklaşık 50 milyon dolar harcadıktan sonra Ackman, kısa bahsinde kayıplar almaya başladı, ancak bu pozisyonlarını korudu. Ackman kariyerinde karışık sonuçlar aldı, 2019’da Herbalife’a karşı oynadığı kısa bahisteki kayıpların aksine, hedge fonundan %58 getiri elde etmeyi başardı .

2020 yılında ise tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan pandeminin etkileri karşısında piyasada yaşanan yaygın düşüşe bahse girerek 27 milyon doları tek hamlede 2,6 milyar dolara çevirmeyi başardı .

Ocak 2022’de Ackman, Pershing Square’in Netflix’te 1,1 milyar dolarlık hisse satın aldığını açıkladı . Netflix hissesi, 2022’nin ilk çeyreği için hayal kırıklığı yaratan bir abone büyümesi görünümünün açıklanmasının ardından kısa süre önce %30’luk ani bir düşüş yaşadı. Ackman, yatırımcılarına yazdığı bir mektupta Netflix’in “sınıfının en iyisi yönetim ekibini” övdü ve Netflix CEO’suna uzun süredir hayranlık duyduğunu söyledi. ve “kendisi ve ekibinin kurduğu olağanüstü şirket.”

Nisan ayında Netflix hissesi %35 düştü ve Ackman buna şirketteki tüm hissesini satarak karşılık verdi. Buna rağmen toplam portföyünde %7,3′ lük bir düşüş yaşadı.

Ackman tartışmalı kararlarıyla en ünlü yatırımcılardan biri ve elini attığı sektörlerde piyasayı hareketlendirme gücünü yakından takip edilmesi gereken bir isim.

Günümüzdeki porföyü aşağıdaki şekildedir;

 

Şirket Hissesi Portföy içi payı Alış fiyatı
1 LOW – Lowe’s Cos. 24,74% 187 $
2 CMG – Chipotle Mexican Grill Inc. 21,08% 1.105 $
3 QSR – Restaurant Brands International 16,33% 53 $
4 HLT – Hilton Worldwide Holdings 15,36% 120 $
5 CP – Canadian Pacific Railway 12,91% 66 $
6 HHC – Howard Hughes Corp. 9,58% 55 $

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.