“Bizim gibi insanların uzun vadeli avantajının ne kadar çok olduğu, çok zeki olmaya çalışmak yerine sürekli aptal olmamaya çalıştıkları için dikkat çekicidir.”

 

Charlie Munger, Warren Buffet’ın ortaklarından biridir ve Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısıdır. Munger, 1923 yılında California’da doğdu ve hukuk ve ekonomi eğitimi aldı. İlk yatırımını 1950’lerin ortasında yaptı ve daha sonra Buffet ile birlikte Berkshire Hathaway’in yönetiminde çalışmaya başladı. Munger, Buffet’ın yatırım yöntemlerinden etkilenmiş ve benzer bir yatırım felsefesi oluşturmuştur.

Munger, Buffet gibi uzun vadeli yatırım stratejisini tercih eder ve genellikle endüstriyel şirketlerin hisselerine yatırım yapar. Ayrıca, Munger’ın yatırım filozofisi, Buffet’ın “intrinsic value” (temel değer) kavramına dayanır ve yatırım yaparken, şirketlerin değerini doğru bir şekilde tahmin etmeyi amaçlar.

Munger, Buffet ile birlikte Berkshire Hathaway’i yönetirken, şirketin değerini önemli ölçüde artırmıştır ve şirket bugün, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olarak kabul edilir. Munger ve Buffet, birçok yatırımcı ve iş adamı için örnek alınacak bir ikili olarak kabul edilir ve ikisi de yatırım yapma konusunda oldukça başarılıdır.

Charlie, çok disiplinli bir zihne sahip olduğu için bilinir. II. Dünya Savaşı sırasında meteorolog olarak eğitilen ve Harvard’da hukukçu olarak eğitilen Munger, psikoloji, ekonomi, fizik, biyoloji ve tarih gibi disiplinlerden çok fazla çektiği “çoklu zihin modeli” sistemini geliştirmek için kompleks sosyal sistemlerdeki zor problemleri çözmek için kullanmıştır. Bu, başka hiçbir sistem gibi değildir.

“Munger” düşünme yaklaşımını benimseme, herhangi bir zeki insanı taklit etme gibi zor olabilir, ancak temel ilkelerini kullanmaya başladığınızda, zihninizdeki toz bulutlarını hemen çıkarabilirsiniz. Bir defasında başarısının sırrını sorulduğunda, Munger basitçe “Rasyonelim” cevabını vermiştir.

Charlie  Munger, portföyünü çok az kalemli ve uzun vadeli olacak şekilde tutuyor. Bugünkü portföyü aşağıdaki gibidir;

Şirket Hissesi Portföy için payı Alış fiyatı
1 Bank Of America Corp. 42.7% $19.26
2 Wells Fargo & Co. 38.4% $43.19
3 Alibaba Group Holding Ltd 15.2% $181.33
4 U.S. Bancorp. 3.5$ $38.36
5 POSCO Holdings Inc – ADR 0.3$ $76.05

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.