Binalar, tesisler gibi yapıları ve alanları dijital dünyaya taşıyarak işlenebilir veriler haline dönüştüren Matterport, alanında dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Yapılı dünyanın sayısallaştırılmasına ve verileştirilmesine odaklanma vizyonuna sahip olan Matterport, mekanları ve yapıları tasarlayabilmek, inşa edebilmek, işletebilmek, tanıtabilmek ve anlayabilmek için 3 boyutlu versiyonlarını birebir dijital dünyaya taşıyor.

Merkezi ABD’nin California eyaleti olan Matterport, kurulduğu 2011 yılından bu yana geliştirdiği çözümlerinin niceliğini ve niteliğini artırmaya devam ediyor. Matterport, üç boyutlu ve sanal gerçeklik modelleri oluşturmak için kullanılan platform/studyo eklinde birçok ürün ve çözümün geliştiricisidir. Matterport, platformlarında sunduğu çözümler ile dijital dünyaya taşıdığı yapıların veriye dönüşmüş haline dijital ikizi kavramını kullanıyor. Bu nedenle Matterport’un en popüler uygulamasının ‘Digital Twins‘ olarak bilinen 3D haritalama platformudur.

177 ülkede 7,3 milyondan fazla binanın dijital ikizini çıkardı

2022 yılının ilk çeyreği itibariyle 177 ülkede 562.000’den fazla abonesi bulunan Matterport,  tek bir mülkten küresel bir bina portföyüne daha iyi erişmek, yönetmek ve anlamak için 7,3 milyondan fazla binayı portföyünde bulunduruyor. Müşterilerinin, müşterileri ve ortaklarıyla bir işbirliği aracı olarak binaların ve alanların dijital ikizleri güvenli bir şekilde ölçeklendirmesine ve kullanmasına yardımcı olmak için önemli kaynaklara yatırım yapıyor.

Veri gizliliği ve güvenlik anlayışını SOC 2 ile taçlandırdı

Dijital dönüşümü yönlendiren küresel lider konumsal veri şirketlerinden biri olan Matterport, 2022 yılında müşterilerinin güvenlik ve gizliliğini sağlayabilmek adına önemli bir adım daha attı. Matterport’un platformu, şirketin Fortune 1000 müşterilerinin ve dijital ikizlerin dağıtımını değerlendiren diğer kurumsal organizasyonların çoğu için önemli bir gereklilik olan sıkı SOC 2 Tip II gizlilik standartlarını karşıladığını doğruladı. SOC 2, müşteri verilerini Güvenlik, kullanılabilirlik, işlem bütünlüğü, mahremiyet ve gizlilik olmak üzere beş kategoride yönetmek için kriterler belirleyen bir raporlama çerçevesi olarak karşımıza çıkıyor. Matterport, 2021’de güvenlik, kullanılabilirlik ve operasyonel kontroller için SOC 2 Tip II denetimini tamamladıktan sonra, gizlilik için bir SOC 2 Tip II denetimini başarıyla neticelendirmiş oldu.

Matterport hangi çözümleri sunuyor?

Gayrimenkul, fotoğrafçılık, seyahat ve konaklama, perakende, sigorta ve restorasyon, endüstriyel ve tesis yönetimi, mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörleri için çözümler sunan Matterport’un popüler ürünlerini şöyle sıralayabiliriz:

Matterport Capture: 3D kameralar, 360 kameralar ve iPhone’lar kullanarak bir alanın derinliğini, verilerini ve görüntülerini yakalamayı sağlayan bir uygulama.

Matterport Workshop: Alanları dijital dünyaya taşırken özelleştirmek ek ayrıntılar eklemek ve alanları paylaşmak için kullanılır.

Matterport Vitrin: İzleyiciler için alanları deneyimleme fırsatları sunar

Matterport VR: İse Vitrin çözümüne ek olarak izleyicilere sanal gerçeklik deneyimi sunulmasını sağlar.

Şirketin diğer son yatırımları neler?

Mekansal planlama altyapısını geliştirmeyi hedefleyen Matterport, 3 boyutlu coğrafi analiz platformu Enview’i yaklaşık 36 milyon dolar ve 1,5 milyon Matterport hisse senedi karşlığında satın almıştı. Son çıkan habelere göre ise Matterport, 2022 yılında Japonya’daki varlıklarını da artıracak.  Japonya, dijitalleştirilmeye hazır 324 milyondan fazla fiziksel alanla dünyanın en büyük emlak piyasalarından birini temsil ediyor. Genişlemenin bir parçası olarak Matterport, yeni satış kanalları açmak için yatırımları artıracak ve ülke içinde Matterport Digital Twin platformunun artan şekilde benimsenmesini desteklemek için müşteri hizmetleri operasyonlarını genişletecek.

 

 

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.