Blokchain teknolojilerinin yaygınlaşması kripto varlıklara artan ilgi sonrası bu alanda faaliyet gösteren şirketle de ön plana çıkmaya başladı. ABD merkezli blockchain teknolojileri alanında faaliyet gösteren küresel devlerin başında Riot Blockchain, Inc geliyor. Riot Blockchain, Inc., yan kuruluşlarıyla birlikte Kuzey Amerika’daki bitcoin madenciliği operasyonlarına odaklanıyor.

Bitcoin madenciliği, veri merkezi barındırma, elektrik ürünleri ve mühendislik segmentleri aracılığıyla faaliyet gösteren Riot Blockchain Inc, 2000 yılında kuruldu. Şirket 31 Aralık 2021 itibariyle itibariyle birçoğu Kuzey Amerika’da olmak üzere yaklaşık 31 bin mining operasyonunu işletiyor. Riot Blockchain’in merkezi ise ABD’de Colorado eyaletinin Castle Rock şehridir.

Bitcoin Mining for America (Amerika için Bitcoin Madenciliği) sloganiyla faaliyetlerini sürdüren Riot Blockchain Inc, bitcoin madenciliği hash oranını ve altyapı kapasitesini artırarak operasyonlarımızı genişletmeye odaklanıyor. Riot, Bitcoin madenciliğinin geleceğinin Amerikan operasyonlarından fayda sağlayacağına inanırken günümüzde ve gelecekte madencilik sektörünün itici gücü olmayı hedefliyor.

Riot Blockchain, proof-of-work mining (iş kanıtı madenciliği) yoluyla Bitcoin ekosistemini desteklemeye odaklanırken sadece Bitcoin özelinde madencilik hizmeti veriyor. 12 Ekim 2017 yılında ABD’de hisselerini halka arz eden Riot Blockchain, Kuzey Amerika’da halka açık en büyük Bitcoin madenciliği şirketleri arasında yer alıyor.

2022’nin ilk çeyreğinde rekor gelire imza attı

Oldukça parlak finansal sonuçlara imza atan Riot Blockchain, 31 Mart 2022’de sona eren üç aylık dönemde toplam gelirlerini, 2021’deki aynı üç aylık döneme kıyasla yüzde 244 artırarak 23,2 milyon dolardan 79,8 milyon dolara yükselterek şirket rekorunu kırdı. Aynı dönemde şirketin madencilik gelirleri, yıllık bazda yüzde 159 artırarak 23,2 milyon dolardan 57,9 milyon dolara yükseltti. Böylece Riot Blockchain’in net gelirleri de bir yıl içerisinde 7,5 milyon dolardan 35,6 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı.

Şirketin 491 BTC olan 2021’in ilk üç aylık dönemdeki üretimi, 2022’nin ilk çeyreğinde yaklaşık üç katına ulaşarak 1.405 BTC olarak gerçekleşti. Riot Blockchain, bir önceki çeyrek olan 2021’in son çeyreğinde ise 1.354 BTC olmuştu. Madencilik geliri marjı bir önceki yılın ilk çeyreğine göre sınırlı düşüşle 46,7 bin dolardan 41,2 bin dolara gerilesede madencilik gelirlerinin toplam gelirler içindeki marjı yüzde 67 ile tutarlı kalmayı sürdürüyor.

Madencilik ve barındırma yeteneklerini 1 Gigawatt artıracak yatırım yaptı

Bitcoin madenciliği ve barındırmada endüstri lideri olan Riot Blockchain, 2022 Nisan ayının son haftasında Bitcoin madenciliği ve barındırma yeteneklerini genişletmek için geliştirmek için 1 gigawatt’lık büyük ölçekli bir girişimi başlattığını duyurdu. Şİrketin yeni yatırımı ABD’nin Texas eyaletindeki Navarro County’de gerçekleştiriliyor. Temmuz 2023’te faaliyete geçecek ola daldırma soğutmalı madencilik ve barındırma operasyonları ile 265 dönümlük bir alanda ilk 400 megawatt (“MW”) kapasitenin geliştirilmesiyle başladı. Genişletmenin ilk 400 MW’lık aşaması tamamlandıktan sonra ilave yatırımlarla 600 MW daha artırılarak 1 GW’a genişletilebilecek şekilde planlanıyor.  Riot, genişletmenin ilk aşamasının toplam maliyetinin yaklaşık 333 milyon dolar olacağını ve bu tutarın 2022, 2023 ve 2024’ün ilk çeyreğine dağıtılacağını açıkladı.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.