Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in başka yatırımı olarak 2009 yılında kurulan Block, ödeme teknolojileri odaklı bir fintech şirketidir. ABD’de Silikon Vadisi’nde kurulan şirket 2009 yılından 2021 yılının sonuna kadar Square ismiyle faaliyetlerini sürdürdü.

2015 yılında New York Borsası’nda halka açılan şirket, küçük ve orta ölçekli şirketler için geliştirdiği Square ismini taşıyan ve mobil cihazları (tablet ve akıllı telefonları) POS makinelerine dönüştüren ödeme sistemleri platformu ile ses getirdi.

Square, Apple ile Tap To Pay iş birliğine gitti

Square, son yıllarda devam ivme kazanan iş birliklerine Apple’ı da ekledi. İki şirket arasında yapılan anlaşmaya göre, SQ’nun Square Point of Sale (POS) uygulaması, Apple’ın iPhone’da Tap to Pay adlı temassız ödeme kabul özelliği ile donatılacak.

Apple’ın iPhone’da Dokun ve Öde (Tap To Pay) özelliği, Block’un satıcıların işlerini sorunsuz bir şekilde başlatmasına, yürütmesine ve büyütmesine yardımcı olan daha geniş araç ekosistemini içeriyor. Ayrıca, iPhone’da Dokun ve Öde özelliğiyle Apple, satıcıların hiçbir indirimi kaçırmamalarını ve yeni ticaret araçlarını kullanmak için daha fazla esneklik kazanmalarını sağlayacak. Son yapılan girişimle birlikte iPhone ve Square POS uygulamasına sahip satıcılar, güvenli ve sorunsuz bir şekilde yüz yüze temassız ödemeleri de kabul edebilecek. Ayrıca satıcılar, pazarlama ve sadakat programları ile işlerini genişletebilirler. Ayrıca ürün envanterlerini takip edebilir ve işletme bankacılığı araçlarıyla nakit akışlarını basitleştirebilirler.

Block’un, seçilen satıcılar için yeni özelliği test etmeleri için iPhone’da Dokun ve Öde için bir Erken Erişim Programı yayınladığını ve olumlu geri bildirimler aldığını belirtmekte fayda var.Bu nedenle, son işbirliğinin Block’un satıcı tabanını genişletmesine yardımcı olması bekleniyor ve bu da büyük olasılıkla en üst sıradaki büyümesine iyi katkıda bulunacak.

Finansal teknolojilerin farklı alanlarında faaliyet gösteriyor

Ödeme sistemlerinin yanı sıra finansal teknolojilerin birçok alanında faaliyet gösteren Block’un diğer popüler uygulamaları arasında AfterPay, CashApp gibi platformlar da bulunuyor.

Cash App; hem kullanıcılar arasında hem de kullanıcılar ve işletmeler arasında para transferleri sağlayan bir mobil uygulama olarak hizmet veriyor. Afterpay ise son yılların en popüler fintech alanlarından olan şimdi al-sonra öde hizmeti sunuyor. Bu iki güçlü platformun yanı sıra müşterilere web sitesi barındırma ve alan adı kayıt çözümleri sunan Weebly; ses ve müzik videoları sunan abonelik tabanlı bir müzik, podcast ve video akışı hizmeti olan TIDAL da Block servisleri olarak karşımıza çıkıyor. Weebly, 2022 Mayıs dönemi itibariyle sadece Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Avustralya, İrlanda, Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık’ta web sitesi barındırma ve alan adı kayıt hizmeti veriyor.

Block, manyetik şeritli kartlarla işlem yapılmasını sağlayan Magstripe okuyucu dahil olmak üzere donanım ürünleri de üretiyor. Block’un dünyaca ünlü iş birlikleri arasında MasterCard Visa ve Europay gibi devler bulunuyor. Çipli kartları ve NFC ödemelerini kabul eden temassız ve çipli okuyucular, iPad’in ödeme terminali veya tam satış noktası çözümü olarak kullanılmasını sağlayan Square Stand gibi popüler çözümlerin geliştiricisidir.

 

 

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.