Gelişen ve değişen dünyamızda, sektörler, markalar, ürün ve hizmetler teknoloji odağında yeniden tanımlanıyor. Spor tekstili ve ekipmanları sektörünün dünyaca ünlü markalarından Nike, yıllardır spor giyiminde performansı destekleyen tarzının ve üretim teknolojileri ile inovatif ürünlerinin yanı sıra giyilebilir teknoloji alanındaki yatırımlarıyla da dikkat çekiyor.

Günümüzde sektörünün en güçlü markalarından biri olan Nike, 1964 yılında ABD’nin Oregon eyaletinin Beaverton kentinde kuruldu. İlk kurulduğu dönemde Blue Ribbon Sports, Inc. olarak bilinirken 1971 yılında adını NIKE Inc. olarak ismini değiştirdi.

2021 yılında NFT ve Metaverse hamlesi geldi

Nike, tüm dünyayı kasıp kavuran Metaverse hamlesinde de geç kalmadı. Yakın gelecekte ticari hayatı yeniden tanımlamasına kesin gözüyle bakılan Metaverse evrenindeki yerini almak isteyen Nike, 2021’in son günlerinde Metaverse evrenleri için NFT ayakkabılar üreten RTFKT Studios isimli şirketi satın aldığını duyurdu. Satın alma sürecine ilişkin fazla detay paylaşılmasa da Nike’ın bu hamlesi, sektördeki gücünü Metaverse evrenlerine de taşıma konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Nike’ın satın aldığı RTFKT şirketinin tüm çalışan kadrosu Nike bünyesine katılırken; oyun motoru, NFT, blockchain onay süreçleri, gerçeklik onaylı projelerle firmanın yeteneklerini artırmayı planlıyor.

Nike’tan şirket operasyonlarını dijitalleştirme hamlesi

Pandemi nedeniyle 2020-2022 yılları arasında küresel çapta yaşanan olumsuzluklardan en az şekilde etkilenmeye çalışan Nike, operasyonlarında dijital dönüşümünü hızlandırdı. Şirket yakın gelecekte dijitalleşme hamlelerini sürdürmeyi planlalıyor. Nike, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak, tüketicilerin en çok sevdiği ürünleri ileriye taşımak ve daha hızlı, daha hassas ve sürdürülebilirlikten ödün vermeden sunmak için teknolojiden daha fazla yararlanacak. Nike, bölgesel dağıtım merkezlerinde ayrıca Nike takım arkadaşlarına ürünlerin sınıflandırılması, paketlenmesi ve taşınmasında yardımcı olmak, sipariş işlemede hızı artırmak, fiziksel zorlukları hafifletmek için 1.000’den fazla “cobot” (işbirlikçi robot) yerleştirdi.

Bölgesel hizmet merkezlerinin kullanımına ek olarak, Çevrimiçi Satın Al, Mağazadan Al (BOPIS), Mağazaya Gönder, sürdürülebilirliğe öncelik veren tüketiciler için Acele Gönderim Yok seçeneği ve Doğrudan Sipariş Bırakma gibi hizmetlerin kapsamını genişletiyor.

 

Spor filmleri geliştirilmesi için Apple ile iş birliği

Spor giyim alanında dünyanın önde gelen markaları listesinin en üst sıralarında yer alan Nike, teknoloji ve dijital dünyadaki varlığını artıracak iş birliklerini de artırıyor. Nike, 2022 yılının Haziran ayında teknoloji devi Apple ile dijital platformlarda yayınlanacak yeni spor filmleri geliştirmek için anlaşma imzaldı.

Uzun yılları kapsayan anlaşmaya göre Apple Original Films serisine Nike’ın desteği ile ilham verici spor filmleri eklenecek. Spor filmlerinin yapımcılığını üstleneceği Apple Original Films’in dağıtım ve finasmanı sağlayacağı ortaklıkta Nike’ın özel yapım şirketi Waffle Iron Entertainment ve içerik stüdyosu Makeready projeleri üstlenecek. İki şirketten de ortak yapılan açıklamada spor filmlerinin listesi yeni nesil sporculara ilham verecek ve sporun global gücünü artıracak. Halihazırda devam eden Emmy ödüllü dizisi ‘Ted Lasso’ ile spor içerik alanına yatırımlarına devam eden Apple TV+, Lewis Hamilton’ın hikayesinin anlatıldığı Brad Pitt’in başrolde olduğu ve ismi henüz açıklanmayan bir Formula 1 filmi geliştiriyor. Apple ve Nike iş birliği ile spor filmlerinin sayısının çok yakın bir gelecekte katlanarak artması ve Nike’ın da mevcut ticari yeteneklerinin yanı sıra  yapımcılık alanında da güçlenmesi bekleniyor.

 

Nike hakkında bilmeniz gerekenler

Nike, uzman olduğu spor giyim sektöründe tüm spor dalları için atletik ayakkabı, kıyafet, ekipman ve aksesuar tasarımı, ürün geliştirilmesi ve satış faaliyetlerini yürütüyor. Nike’ın üretim yaptığı spor branşları arasında futbol, basketbol ve atletizm başta olmak üzere Amerikan futbolu, beyzbol, kriket, golf, kaykay, tenis, voleybol, yürüyüş, güreş ve diğer açık hava etkinlikleri bulunuyor. Nike’ın geniş ürün yelpazesi içerisinde, çantalar, çoraplar, spor topları, gözlükler, saatler, dijital cihazlar, eldivenler, koruyucu ekipman ve spor aktiviteleri için diğer ekipmanlardan oluşan bir dizi performans ekipmanı ve aksesuarları da bulunuyor.

Nike’ın bünyesinde yer alan diğer önemli markalar ise Converse, ​​Jordan, Chuck Taylor, All Star, One Star, Star Chevron ve Jack Purcell olarak sıralanabilir.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.