Bilgisayarların gelişiminde önemli role sahip olan şirketler arasında yer alan NVDIA Corporation, Chris Malachowsky, Curtis Priem, Jensen Huang tarafından 1993 yılında ABD’de kuruldu. Silikon Vadisi şirketlerinden biri olan NVDIA, grafik, üstün performanslı bilgisayarlar (HPC) ve yapay zeka alanlarında dijital dünyaya yenilikçi çalışmalarıyla katkı sağlayan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Masaüstü ve mobil cihazların kişisel veya ticari amaçlı kullanımları için grafik işlemcilerin üretiminde uzmanlaşan NVIDIA, günümüzde bilgisayar teknolojileri sektöründe anakart yonga setleri, grafik işlem birimleri (GPU’lar) ve oyun konsolları için kullanılan tümleşik devrelerin ana tedarikçisi konumundadır.

Şirketin, grafik segmenti oyun ve PC’ler için GeForce GPU’lar, GeForce NOW oyun akış hizmeti ve ilgili altyapı ve oyun platformları için çözümler sunuyor. Kurumsal iş istasyonu grafikleri için Quadro/NVIDIA RTX GPU’lar; bulut tabanlı görsel ve sanal bilgi işlem için vGPU yazılımı; bilgi-eğlence sistemleri için otomotiv platformları; ve 3B tasarımlar ve sanal dünyalar oluşturmak için Omniverse yazılımları şirketin ürünleri ve hizmetleri arasında yer alıyor.

NVIDIA Omniverse ile kendi metaverse evreninizi oluşturabilirsiniz

Geliştirdiği teknolojiler ve sunduğu açık kaynaklı, ücretsiz araçlarla dijital dünyaya değerli katkılar sunan Nvidia, Omniverse yazılımı ile gerçek zamanlı 3 boyutlu simülasyon ortamı oluşturmayı sağlayan açık kaynak platformu Omniverse de yine ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Geliştiricilerine, kullanıcılar ve uygulamalar arasında gerçek zamanlı iş birliği imkanı tanıyan Omniverse platformu, gerçek zamanlı RTX teknolojisi ile platformlar birbirine entegre edilebiliyor.

Madencilik ve otonom teknolojilere çözümler üretiyor

NVIDIA’nın son yıllarda geliştirdiği iş kolları arasında otonom sürüş geliştirme anlaşmaları ve otonom araç çözümleri; kripto para madenciliği işlemcileri; robotik ve diğer gömülü platformlar için Jetson gibi yazılımları da bulunuyor.

1999 yılının Ocak ayında ABD borsalarında halka açılan NVDIA Corporation’ın piyasa değeri Nisan 2022 itibarıyla 715 milyar dolar civarında bulunuyor. Şirketin piyasa değeri 2017 Ağustos ayında 100 milyar doları aşarken 2021 Ağustos ayında da 500 milyar doların üzerine çıkmıştı.  Şirket, 2021 sonu itibariyle 3 milyar dolarlık net kâr ve 7,5 milyar dolarlık ciro finansallarını açıkladı.

NVIDIA, yeni sıvı soğutmalı GPU’larını Computex 2022’de duyurdu

Nvidia Corporation, Tayvan’da gerçekleştirilen “Computex 2022” fuarında, doğrudan çip sıvı soğutmalı ilk veri merkezi PCle GPU’sunu duyurdu. Bu, işletmelere yeşil veri merkezlerini dağıtma seçeneği sunuyor, diye ekledi. Veri merkezi operatörleri şu anda veri merkezlerinin içindeki havayı soğutmak için yılda milyonlarca galon su gerektiren soğutucular kullanıyor. Şirket, sıvı soğutmanın, önemli sıcak noktalara odaklanan kapalı sistemlerde az miktarda sıvıyı geri dönüştüren sistemler sunuyor.  Nvidia, gerçekleştirdiği testlerin sonuçlarına atıfta bulunarak, sıvı soğutma kullanan bir veri merkezinin yaklaşık yüzde 30 daha az enerji kullanırken hava soğutmalı bir tesisle aynı iş yüklerini çalıştırabileceğini savunuyor.

NVIDIA, sıvı soğutmalı veri merkezinin, hava soğutmalı muadili için 1,6’nın çok altında, 1,15 güç kullanım verimliliğine ulaşabileceğini tahmin ediyor. Ayrıca, hava soğutmalı A100 GPU’ların iki yerine A100 GPU’lar yalnızca bir PCIe yuvası kullandığından, sıvı soğutmalı veri merkezleri aynı alana iki kat daha fazla bilgi işlem sığdırabiliyor.

NVIDIA, Computex 2022’de birçok Tayvan’lı küresel bilgisayar üreticilerinin digital twins, yapay zeka, yüksek performanslı bilgi işlem, bulut grafikleri ve oyunları kapsayan çok çeşitli iş yükleri için NVIDIA Grace™ CPU Superchip ve Grace Hopper Superchip tarafından desteklenen sistemlerin ilk dalgasını piyasaya sürmeye hazır olduklarını duyurdu.

 

ASUS, Foxconn Industrial Internet, GIGABYTE, QCT, Supermicro ve Wiwynn gibi küresel devler, NVIDIA destekli düzinelerce sunucu modelini 2023’ün ilk yarısında görücüye çıkaracak.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.