3 boyutlu (3D) yazıcılar, geleceğimizi şekillendirecek en önemli teknolojik yenilikler arasında en üst sıralarda geliyor. Birçok alanda kullanılmaya başlanan, kullanılması planlanan çeşitli materyallerden üretim yapabilen 3 boyutlu yazıcılar ile insan organlarının işlevini gören malzemeler, mikro bileşenler ya da çok daha büyük eşyalar üretilebiliyor. Özellikle endüstriyel anlamda birçok yeniliğin kapısını açabilecek potansiyele sahip olan 3D yazıcı sektöründe önde gelen markaların başında Proto Labs geliyor.

Proto Labs, enjeksiyon kalıplı plastik prototip parçalar elde etmek için gereken süreyi radikal bir şekilde azaltmak isteyen başarılı bir girişimci ve bilgisayar meraklısı olan Larry Lukis tarafından 1999 yılında ABD’nin Minnesota kentinde kuruldu. 1999 yılında Protomold ismiyle kurulan şirket, 2009 yılında adını Proto Labs olarak değiştirdi. 2005 yılında ABD dışında ilk fabrikasını İngiltere’de açan şirket 2009 yılında Japonya’da da üretime başladı.

İsteğe bağlı üretim parçalarında dünyanın en hızlısı

Bir fabrika ve pres ağıyla iletişim kuran karmaşık yazılımlar geliştirerek geleneksel üretim sürecini otomatikleştirmek için çalışmalar yapan Proto Labs, bu çalışmaları sonucunda henüz 2000’li yılların başında plastik ve metal parçaların daha önce hiç olmadığı kadar kısa sürede üretilebilmesini sağladı. Ar-Ge çalışmalarına devam eden şirket enjeksiyon kalıplama zarflarını genişletmeye, hızlı dönüşlü CNC işlemeyi tanıtmaya devam ediyor.

2014 yılında, ürün geliştiricilerin, tasarımcıların ve mühendislerin erken prototiplemeden düşük hacimli üretime geçmeleri için daha kolay bir yol sağlamak adına endüstriyel sınıf 3D baskı hizmetlerini başlattı. Bugün Proto Labs, beş ülkedeki üretim tesisleriyle özel prototiplerin ve isteğe bağlı üretim parçalarının dünyanın en hızlı üreticisidir.

3D üretim alanında Hollandalı şirketi satın aldı

Şirket geçirdiği değişimler ve Ar-Ge faaliyetleri sonucunda günümüzde enjeksiyon kalıplama, CNC makineleri, 3D yazıcılar ve sac metal imalat süreleri olmak üzere 4 ana çalışma alanı bulunuyor. Şirket, 3D yazıcı teknolojileri konusunda inovatif çalışmaları ve sahip olduğu üretim kapasitesiyle bu alanda en güçlü markalar arasında yer alıyor.

Proto Labs, 2021 yılında Amsterdam merkezli 3 boyutlu üretim platformu 3D Hubs’ı 280 milyon dolara satın alarak 3D yazıcılar alanında dünyanın en geniş dijital üretim ağına sahip oldu.

Sektör büyüklüğü 2030 yılında 100 milyar dolar sınırına ulaşacak

Küresel 3 boyutlu yazıcı sektörünün büyüme ivmesi her geçen yıl artmaya devam ediyor. 2021 yılını 16,9 mmilyar dolarlık pazar büyüklüğü ile tamamlayan 3 boyutlu yazıcı sektörünün önümüzdeki yıllarda her yıl ortalama yüzde 20 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Küresel araştırma şirketi Emergen Research’ün son raporuna göre, 3 boyutlu yazıcı sektörü 2030 yılında 100 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşacak. Yaşanması beklenen büyümede sağlık ve havacılık endüstrilerinde 3D baskı teknolojisine yönelik artan talep, 3D baskı teknolojisinin çeşitli endüstrilerde benimsenmesi, bu teknoloji kullanılarak oluşturulan nihai ürünlerin doğruluğunun artması etkili olacak.

Ayrıca, medikal, otomotiv, tüketim malları ve havacılık gibi çeşitli endüstrilerde, prototiplemeden fonksiyonel üretime geçiş yönünde artan eğilimde 3D yazıcı sektörü için pozitif gelişmeler olarak ön plana çıkıyor. Son yıllarda gerçekleştirilen kapsamlı araştırmalar, istenen ürünleri üretmek için plastikler, biyomalzemeler ve polimerler de dahil olmak üzere malzemeleri etkili bir şekilde kalıplayabilen 3D baskı gibi ileri tekniklerin geliştirilmesiyle sonuçlandı. Devam eden ve yenileri eklenmesi muhtemele bu araştırmalar 3D yazıcı sektörünün geleceği için de umut vaat ediyor. Öte yandan artan Ar-Ge girişimleri, 3D baskı cihazlarının tedarik maliyetinin düşmesine yol açarken küresel talebi artırıyor ve böylece 3D baskı pazarının büyümesini hızlandırıyor.

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.