Dünyanın önde gelen müşteri ilişkileri yönetimi yazılımları üreticilerinden biri olan Salesforce, 1999 yılında ABD’de Silikon Vadisi’nde kurulan teknoloji şirketidir. Şirketleri ve müşterileri sunduğu bulut tabanlı teknolojiler ile bir araya getiren çözümler sunuyor.

Salesforce; şirketlere, satış, müşteri hizmetleri, pazarlama otomasyonu, analitik ve uygulama geliştirme odaklı müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı ve uygulamaları sağlar. Salesforce’un ana teknolojileri, müşteri yönetimi araçlarıdır. Müşteri yönetimi uygulamalarının yanı sıra, kurumsal müşterilerin uygulamalar oluşturmasına, diğer sistemlerden verileri entegre etmesine, verileri görselleştirmesine ve eğitim çözümleri sunmasına olanak tanıyor.

2021 yılında Slack’i 27,7 milyar dolara satın aldı

Salesforce çatısı altında geliştirilen birçok yazılım ve uygulama bulunuyor. Salesforce, 2021’in başında kurumsal ekip iş birliği uygulaması Slack’i 27,7 milyar dolarlık bir anlaşmayla ürünleri arasına katarak adından söz ettirmiştir.

Salesforce,  finansal hizmetler, sağlık ve yaşam bilimleri, üretim ve diğer sektörlerdeki şirketlere hizmet veriyor.  Salesforce bünyesinde geliştirilen yazılımlardan biri olan Customer 360 platformu, şirketlerin müşterileri için birbiriyle entegre birçok çözümü bir arada deneyimleme fırsatı sunuyor. Customer 360 platformunda, satış, e-ticaret, müşteri finansmanı, iletişim, pazarlama, müşteri hizmetleri gibi birçok alt ürün ve hizmet bulunuyor.

Salesforce Commerce Cloud, TikTok’u satış kanallarına ekledi

Salesforce, 2022 yılının ikinci yarısının hemen başında küresel video platformu devlerinden TikTok’u da ekledi. Bu yeni ortaklık, Salesforce Commerce Cloud kullanan satıcıların TikTok kullanıcılarıyla etkileşim kurmasını ve ürünlerini sosyal platformda keşfedilebilir hale getirmesini kolaylaştıracak. Commerce Cloud’un, Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarla etkin bir şekilde çalışan entegrasyonları da bulunuyor.

Satıcılar, yeni iş birliği sayesinde artık TikTok’u Commerce Cloud içinde bir satış kanalı olarak kullanabilecek. Ortaklık tarafından oluşturulan yetenekler arasında şunlar yer alıyor:

  • Commerce Cloud kullanıcılarının, basit tek tıklamayla kurulumla katalog odaklı reklamcılık çözümlerini kullanarak ürünlerini Tik Tok’ta kolayca yayınlama yeteneği.
  • Kampanya performansını analiz etmek ve optimize etmek için TikTok çözümlerinin kullanılması.
  • Yeniden hedefleme için hedef kitle oluşturmayı iyileştirmek için Gelişmiş Eşleştirme özelliği.

TikTok, geçtiğimiz yıllarda düzenli olarak geliştirdiği alışveriş özellikleri ile kendisini eski sosyal ağlarla rekabet edecek şekilde konumlandırdı. TikTok Ekosistem Ortaklıkları Başkanı Melissa Yang, bir yayında “TikTok, topluluk, eğlence ve ticaretin harmanlandığı, tüketicilerle etkileşim kurmak ve etkili sonuçlar elde etmek için benzersiz fırsatlar yarattığı yeni bir tür ticaret deneyimine ev sahipliği yapıyor” dedi.

Salesforce Venture Fonu, yatırımlarla yıllık 2,2 milyar dolar kazanıyor

Kendisi de bir start-up olarak hayatına başlayan Salesforce, 2009 yılında kurduğu Venture Capital fonu ile  yeni start-up’lara yatırım yapmaya başladı. Salesforce Ventures isimli fon 2018 yılının sonunda, Japon startup ekosistemine odaklanan Japan Trailblazer Fund ile yatırımlarını küresel arenaya taşıdı.

Salesforce Ventures’in ses getiren yatırımları arasında e-ticaret uygulaması CloudCraze, yapay zeka çözümleri sunan Figure Eight, dolandırıcılığı önleme yazılımı Forter ve otomasyon çözümü olan FinancialForce yer alıyor. Şirket 2019 yılında artırdığı yatırımlarıyla, veri görselleştirme yazılımı Domo, çevrimiçi anket yazılımı SurveyMonkey, bulut iletişim çözümü Twilio, bulut depolama yazılımı Dropbox ve güvenli e-imza şirketi DocuSign’in en büyük destekçileri arasında yer alıyor. 2009 yılında start-up ekosistemine yatırımlara başlayan Salesforce, 2021 sonu itibariyle bu yatırımlardan yıllık ortalama 2,2 milyar dolar kazanç sağladığını açıkladı.

 

 

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.