Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde eski Google çalışanları tarafından 2012 yılında kurulan Upstart Holdings (UPST), bulut tabanlı bir yapay zeka (AI) kredi platformu işletiyor. Tüketicilerin kredi talebini toplayan ve şirketin yapay zeka destekli banka ortaklarından oluşan ağlarına aktaran fintech platformu olan Upstart, tüketicileri, bankaları ve kurumsal yatırımcıları ortak bir AI kredi platformu aracılığıyla birbirine bağlıyor. Upstart, kredileri fiyatlandırmak için yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanıyor ve borçlanma sürecini otomatikleştiriyor.

1.600 farklı değişken kullanarak skorlama yapıyor

Şirketin tescilli sigortalama modeli, kredi talep edenleri eğitim hayatı, mesleği, çalıştığı sektör ve iş deneyimi gibi değişkenleri kullanarak  puanlama (skorlama) yapıyor. Kredi talep eden kullanıcıların riskini değerlendirmek için yaklaşık 1.600 değişken kullanan Upstart algoritmaları, ABD’deki geleneksel bankacılık sistemine göre borçlular için daha düşük faiz oranlarında daha fazla kredi onayıveriyor. Ayrıca, Upstart’ın sunduğu kredi süreci, platformla çalışan 42 bankanın geleneksel skorlama sistemi ile verilen krediler ile aynı kayıp oranlarına sahip.  Böylece kredi sağlayan bankalar, müşterilerinin profiline ve risk durumuna göre daha uygun faiz, vade seçenekleri ve kredi tutarları sunabiliyor. Aynı zamanda yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerinden faydalanarak müşterilere dijital öncelikli kredi deneyimini yaşamasına yardımcı oluyor.

Finansal teknoloji platformu olan Upstart, müşterilerinin kredi kartı borçlarının ödenmesi, mevcut kredilerin çevrilmesi, taşıt veya diğer ihtiyaçları için finansman kaynağı yaratılmasına dijital çözümler sunuyor. Böylece dijital algoritmalar yardımıyla kredi süreçlerinin şeffaflaştırılması, kişileştirilmesine olanak tanırken kredi verilmesi ve alınması süreçlerini anlık olarak dijital ortamda gerçekleştirilmesini sağlar.

Upstart, Salesforce AppExchange üzerinden de destek vermeye başladı

Dünyanın önde gelen yapay zeka (AI) kredi platformlarından Upstart, en güncel platform ortaklıklarından birine Salesforce AppExchange ile imza attı. 2022’nin ilk çeyreğinde güçlerini birleştiren Upstart ve Salesforce, Salesforce için Upstart AI Lending eklentisini duyrud. duyurdu. Yapay zeka destekli krediyi finansal hizmetler sektörüne getirmeyi amaçlayan bu entegrasyon, finansal kurumların kredi vermeyi modernleştirmesine, rekabetçi kalmasına ve müşterilere daha iyi müşteri hizmeti sunmasına yardımcı oluyor. Upstart AI Lending for Salesforce ile, dijital platform üzerinden banka ve kredi veren kuruluşların herhangi personeli görüşmeden ve bankaya gitmeye gerek kalmadan, çağrı merkezi temsilcisiyle telefonda veya Doğrudan Salesforce Financial Services Cloud’dan bir QR kodunun taranması ile kredi işlemi gerçekleştirilebilecek.

Salesforce için Upstart Yapay Zeka Kredisi, Upstart destekli bankaların ve kredi birliklerinin geleneksel gerçek zamanlı bankacılık ve dijital yapay zeka destekli kredilendirme dünyaları arasında köprü kurmasını sağlayarak, kredibilitesi yüksek borçluların herhangi bir yerden, herhangi bir kanaldan ve herhangi bir kanaldan kredi alma sürecini basitleştiriyor.

 

Dünyanın önde gelen kurumsal bulut pazarı Salesforce AppExchange, şirketleri, geliştiricileri ve girişimcileri tamamen yeni yollarla oluşturma, pazarlama ve büyüme konusunda güçlendiriyor. 6.000’den fazla listeleme, 9 milyon müşteri ve 117.000 meslektaş incelemesi ile AppExchange, her hacimden ve sektörden müşteriyi, her türlü iş sorununu çözmek için kuruluma hazır veya özelleştirilebilir uygulamalara ve Salesforce sertifikalı danışmanlara bağlar.

Her üç krediden ikisi anında onaylanıyor

Uygun maliyetli krediye erişimi genişletmek için bankalar ve kredi birlikleriyle ortaklık yapan lider bir AI kredi platformu olan Upstart, her yaştan kullanıcıların daha yüksek kredi onay oranlarına elde edebiliyor. Upstart verilerine göre, platform kullanıcıları yapay zekanın desteği sayesinde kredilerinin üçte ikisinden fazlası anında onaylanıyor. Ayrıca başvuru aşamalarından kredi kullanım anına adar tüm süreç tam otomatik olarak işliyor.

ABD Tüketici Mali Koruma Bürosu verileri, Upstart’ın AI güdümlü modelleri, üst düzey geleneksel bankacılık modellerine göre yüzde 27 oranında daha fazla krediyi onaylıyor. Kredi geri ödenme oranların bir fark olmaksızın 2,7 kat daha fazla onaya izin veriyor.

Türkiye’de ve dünyada son yıllarda yıldızı parlayan sektörlerin başında gelen finansal teknolojiler platformu olan Upstart, 2021 yılı ilk çeyreğinde toplam gelirlerini yüzde 156 artırarak 310 milyon dolara taşıdı. 2021 yılının ilk çeyreğinde 15,6 milyon dolar olan Upstart operasyonel gelirleri, 2022’nin ilk çeyreğinde 2’ye katlanarak 34,8 milyon dolara ulaştı.

 

E-bültene abone olun.

Abone olun, gelişmeleri mail üzerinden takip edin.

E-bülten aboneliğiniz başarıyla gerçekleşti.
Lütfen yeniden deneyin.

Continue Reading

İletişim

İletişim

Borsa yatırımlarımız, dijitaldeki ortak projelerimiz ve Afterfaang’in diğer faaliyetler alanları konusunda konuşmak ve bizimle tanışmak isterseniz bir kahve buluşması için lokasyonu ve zamanı netleştirmemiz yeterli.